Mustafa Kemal Mahallesi Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya / Ankara      0 312 285 88 67 - 0 312 285 53 29      im-kon@hotmail.com                                        14 NİSAN'DAKİ ATO SEÇİMLERİYLE İLGİLİ İMKON'UN TANITIM VİDEOSU

 

YÜZDE 4'LÜK TAPU HARCI, YÜZDE'YE DÜŞÜRÜLSÜN

İmkon

YÜZDE 4'LÜK TAPU HARCI YÜZDE 2'YE DÜŞÜRÜLSÜN

 

İMKON Genel Başkanı Tellioğlu, konut sektöründe KDV ve kredi faizlerindeki indiriminin yeterli olmayacağını, tapu harçlarının da düşürülmesi gerektiğini söyledi.

 

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İnşaat Müteahhitleri Meclisi Başkanı Tahir Tellioğlu, konut satışlarındaki KDV indiriminin kısmen büyük evlere olan talebi artıracağını belirterek “İndirimin talebe yansıması için alım-satımdan alınan yüzde 4’lük tapu harçlarının 2’ye indirilmesi gerekiyor” dedi. KDV gibi tapu harcının da düşmesi halinde düşerse birçok sorun ortadan kalkacağını vurgulayan Tellioğlu, böylece talebin artacağını ve konut satışlarının patlayacağını söyledi.

 

HARÇLAR DÜŞERSE KAYIT DIŞI AZALIR


Tapu harçlarının düşürülmesinin hem satışların gerçek değer ve rakam üzerinden gösterilmesini sağlayacağını, hem gayri resmi satışlar ve kayıt dışılığı önleyeceğini hem de Türkiye’nin gayrimenkul varlığını uluslararası piyasada gerçek değerine kavuşturacağını ifade eden Tellioğlu,”Bu harçların düşürülmesi aynı zamanda düşük rakamlı satışlardan dolayı Maliye Bakanlığı, müteahhit ve vatandaş arasında oluşan düşük rakamlı satışlardan kaynaklı problemlerin ve cezaların da ortadan kalkmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

Tapu harçları sorununun sadece maliye gelir tahsil etme sorunu olmadığını, inşaat ve müteahhitlik sektörünün içinde bulunduğu sorunları kapsadığını anlatan Tellioğlu, konunun bütüncül bir yaklaşım ile ele alınması gerektiğini ifade etti. Tellioğlu, konuttaki KDV indirimi, Merkez Bankası ile diğer bankaların faiz indirimi veya son günlerde uygulamaya geçen kampanyalar görüntü ve şekil olarak sektöre katkı sağlayacak gibi görünse de reeldeki esas kalıcı katkının tapu harçlarının yüzde 2’ye indirilmesi ile mümkün olacağını anlattı.

 

FAİZLERİN DÜŞMESİ CAN SUYU OLDU

 

Darbe girişimi sonrası faizlerin düşmensin konut sektörüne can suyu olduğunu vurgulayan Tellioğlu, “15 Temmuz darbe girişimine rağmen Temmuz ayında 81 binin üzerinde konut satışı gerçekleşirken, bu rakam Ağustos ayında yüzde 2 oranında artarak 114 bin 751’e ulaştı” dişe konuştu. Tellioğlu, düşük faiz kampanyası, kamu bankaları öncülüğünde indirilen konut kredi faizleri ve Merkez Bankası’nın faiz indirimleri ile konutta KDV indiriminin de etkisiyle konut satışları tırmanışa geçtiğini kaydetti.

 

MORAL AŞILAYAN ADIMLARA İHTİYAÇ VAR


İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, faizlerin aşağı çekilmesinin Türkiye ekonomisine ve inşaat sektörüne olan güveni artıracağını de söyledi. Kararın sadece konut satışlarını değil, konut üretiminden doğrudan etkilenen, gayrimenkulün paydaşı olduğu 250’ye yakın sektörü de olumlu etkileyeceğini dile getiren Tellioğlu, yeni yatırımların önünü açan, piyasaya moral aşılayan adımlara ihtiyaç olduğunu belirterek “Bu sebeple İnşaat Müteahhitleri olarak biz bu sektörü canlandırmak adına elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

İletişim : Mustafa Kemal Mah. Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya/Ankara 0312 285 88 67 - 0312 285 53 29 im-kon@hotmail.com