Mustafa Kemal Mahallesi Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya / Ankara      0 312 285 88 67 - 0 312 285 53 29      im-kon@hotmail.com                                        14 NİSAN'DAKİ ATO SEÇİMLERİYLE İLGİLİ İMKON'UN TANITIM VİDEOSU

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM DÖKÜLÜYOR

İmkon

KENTSEL DÖNÜŞÜM DÖKÜLÜYOR

 

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, kentsel dönüşümün sağlıklı işlemediğine dikkat çekerek, “Kentsel dönüşüm dökülen binaların değil de fırsat müteahhitlerinin nasıl çok para kazanacağına dönüştü” eleştirisinde bulundu.


İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat alanında çalışanların eğitilmesi ve belgelendirilmesi noktasında MÜSİAD Ankara Şubesi ile işbirliği protokolünün imzalanması toplantısında sektöre ilişkin açıklamalarda bulundu. Mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişilerin 26 Mayıs 2016 tarihi itibarıyla çalışma hayatlarının yasaklanacağına dikkat çeken Tellioğlu, “Devlet üzerine düşeni yaptı. Şimdi sıra işverenlerde. Belgesiz adam çalıştırırsan işyerinde kaza olursa gidip hesabını vermek zorunda kalırsın. Cebinden çıkan bir şey yok. Sadece işçiyi teşvik etmen gerekiyor. Mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişilerin 25 Mayıs’tan sonra çalışma hayatları yasaklanacak. Bu tarihten sonra, belgesiz çalışmaları mümkün olmayacak. Belgesiz usta çalıştıran işverenler sorumlu tutularak, cezalı duruma düşecek. Konfederasyona bağlı üyelerimiz cezalı duruma düşmemek için çalışanlarını belge almaya teşvik etmeli” ifadelerini kullandı.

 

‘FIRSAT MÜTEAHHİTLERİ’


Kentsel dönüşümün Türkiye’de sağlıklı işlemediğine vurgu yapan Tahir Tellioğlu şöyle konuştu:


“Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, ortaya ciddi bir siyasi irade koyuldu. Hükümet ilk başta bu işi önemsedi, dik durdu ama şu anda dik durduğunu söyleyemem. Şu anda kentsel dönüşüm dökülüyor. Dökülen binaların yenilenmesi değil de fırsat müteahhitlerinin nasıl çok para kazanacağına dönüştü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sektörle bu anlamda işbirliği içerisinde olması lazım. Genelde bakanlıklar, ‘Biz her şeyi biliriz, görüşüyoruz, her yerden haberimiz var’ havasında gidiyor. Maalesef uyguladıkları politikalar açısından bizim konularımızın yüzde 75’ine hakim olmadıklarını ve sorunlarımızı da çok bilmediklerini düşünüyorum. Yoksa değerli insanlar, kamu hizmeti vermeye gelmişler. Kişisel problemimiz yok. İşle ilgili problem var. Siyasetten mi kaynaklanıyor, bürokrasiden mi kaynaklanıyor bilemiyorum. Sorunun neye dayalı olduğunu kendileri bulmak durumunda.”

 

TAPU HARCI YÜZDE 4’TEN 2’YE DÜŞSÜN

 

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat müteahhitlerinin öncelikli 10 sorununu ise şöyle sıraladı:


♦Müteahhitlik hizmet kanunu
♦Eşit belediyeler ve kamu kuruluşları arasındaki çarpık uygulamalar,
♦İmar kanunun sil baştan yapılarak Türkiye ölçeğinde Mastır plan yapılması,
♦Kamu İhale Kanunu’nun sıfırdan hazırlanması,
♦Yurtdışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri,
♦Çalışanların iş sağlığı güvenliği ve kalifiyeliği,
♦Kentsel dönüşüm imar uygulamaları ve modern şehirleşme,
♦İnşaat sektöründe inovasyon ve yetkin işgücü.
♦Yabancıya konut satışına ihracat teşviki,
♦Tapu harcının yüzde 4’ten yüzde 2’ye düşürülmesi.


İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ile MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, baret takarak iki kurum arasındaki iş birliği protokolünü imzaladı.

İletişim : Mustafa Kemal Mah. Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya/Ankara 0312 285 88 67 - 0312 285 53 29 im-kon@hotmail.com