Mustafa Kemal Mahallesi Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya / Ankara      0 312 285 88 67 - 0 312 285 53 29      im-kon@hotmail.com                                        14 NİSAN'DAKİ ATO SEÇİMLERİYLE İLGİLİ İMKON'UN TANITIM VİDEOSU

 

İMKON HEYETİ ÖZBEKİSTAN’DA…

İmkon

-İÇERDE SIKIŞAN MÜTEAHHİTLİK PİYASASI ÖZBEKİSTAN’DA ÇIKIŞ YOLLARI ARIYOR

 

-ÖZBEKİSTAN İNŞAAT SEKTÖRÜ TÜRK MÜTEAHHİTLERİNE GELECEK VAAT EDİYOR

 

-YÜKSELEN İNŞAAT MALZEME FİYATLARI SEKTÖRÜ BAŞKA ARAYIŞLARA İTİYOR

 

-PİYASALARDAKİ DURGUNLUĞA İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇÖZÜM ARIYOR

 

Ülkemiz içerisinde daralan inşaat sektörünün son 3 yıldır durağanlaşması üzerine, Konfederasyon olarak üyelerimizin mağdur olmaması, yeni iş sahalarına açılması, ülkemize döviz kazandırma maksadıyla özel müteahhitlik sektörünü yurtdışına taşımaya yönelik ciddi çalışmalar ve araştırmalar yapmaktayız.   

 

-ÖZBEKİSTAN İLE YAKIN EKONOMİK İŞBİRLİĞİMİZ BİZLERE YURTDIŞI MÜTEAHHİTLİK KAPILARINI ARALAYACAKTIR-

 

Bu bağlamda, son 15 yıldır donuk ilişkilerimiz olan Özbekistan’da eski Yönetim değişikliğinden sonra gelen yeni yönetimin Türkiye ile soğuk olan ilişkilerin yeniden iyileştirmesiyle birlikte siyasi yakınlaşmaların yanında; karşılıklı ekonomik işbirliği hamleleri Türk müteahhitlerine Özbekistan’da ciddi inşaat yatırım fırsatları da aralayacaktır.

 

Özbekistan 35 milyon yakın nüfusuyla, Türkiye’den çok daha genç nüfusa sahip olan bir ülkedir. Başkent Taşkent 3,5 milyona yakın nüfusuyla 700 bin yapı konutunu barındıran, bu konut stokunun en az % 50’si 70 yıllık bina ömrünü tamamlamış, kentsel dönüşüm gerektiren yapılardır. Sahip olduğu genç nüfus artışıyla yeni ihtiyaçlarla birlikte gelecek 10 yıl içerisinde özellikle Başkent Taşkent’te 500 bine yakın konut ve diğer yaşam alanlarına ihtiyaç duyulacaktır.

 

-ÖZBEKİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİLER STRATEJİK TİCARİ ORTAKLIĞA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR-

 

İMKON Başkanı Sayın Tahir Tellioğlu, Özbekistan Devlet Yönetimindeki değişiklik ile birlikte değişen Özbekistan yeni Ankara Büyükelçisi Sayın Alisher Agzamhadjaev ile İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) işbirliği çerçevesinde dost ve kardeş ülke Özbekistan ile kopuk olan ilişkileri yakın işbirliği ile yoğun bir ticari ortaklığa dönüştürme gayretleri içerisinde çalıştıklarını ifade etti.

 

Sayın Büyükelçimiz Alisher Agzamhadjaev’un üstün gayretleri ve çalışma azimleriyle birlikte yaptığımız ön çalışmalar neticesinde, 4 Nisan 2018 tarihinde Özbekistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Mubin Mirzaev Başkanlığındaki; Taşkent Valisi O.Rustamov, Taşkent Belediye başkanı N. Husanov, Buhara, Semerkant, Hamerzah gibi 12 vali ve belediye başkanları Konfederasyonumuzu (İMKON) ziyaret ederek, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunularak, üyelerimizi Özbekistan’a yatırıma davet ederek, yatırım yapmamız halinde her türlü kolaylığı sağlayacaklarını belirtmişlerdir.

 

Buna mukabil, davetleri üzerine, 28.06.2018 - 01.07.2018 tarihinde Konfederasyonumuzu temsilen İMKON Genel Başkanı Sn. TAHİR TELLİOĞLU’nun başkanlığında oluşan bir Heyet, Özbekistan Ankara Büyükelçiliği’nin koordinasyonunda yapılan Özbekistan iş seyahatinde, Taşkent şehri Belediye Başkan Yardımcısı, Taşkent Vilayet Vali Yardımcısı, Nur Avşar Belediye Başkanı, Tarihi Eserler ve Restorasyon Kurul Başkanı, Taşkent Mimarlık ve İnşaat Komite Başkanı, İnşaat Bakan Yardımcısı ve Yatırımcı Türk İş Adamları ile çok ciddi, verimli görüşmelerin yapıldığı bir iş programı gerçekleştirilmiştir.  

 

Çok ciddi ekonomik atılım hamlesinde olan Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te özellikle bir an önce inşaat hamlelerini gerçekleştirmek, meslektaşlarımızı bir an önce ülkelerinde görmek istediklerini ifade ettiler.

 

-ÖZBEK HÜKÜMET’TEN İMKON’A “BAŞKENT TAŞKENT’İN 11 MERKEZ İLÇESİNDE KURULMASI PLANLANAN SİTE ŞEHİRLERİNDEN BİRİNİ DE SİZ YAPIN” DAVETİ-

 

Başkent Taşkent’te aşırı kentsel dönüşüm yoğunluklu yapıların dönüştürülmesi maksadıyla Özbek Hükümetinin Başkent’te ki 11 merkez ilçede ayrı ayrı olacak şekilde bütün yaşam ihtiyaçlarının bir arada karşılanacağı, konut, rezidans, işyeri, okul, hastane vs. gibi 10 hektardan az olmamak şartıyla  (100 dönüm) üzerine, örnek şehir siteleri oluşturmak istediklerini tarafımıza bu görüşmelerde bir tanesini de siz yapın teklifinde bulunarak bildirmişlerdir.

 

Ülkemizden gidecek müteahhitlerin çürüklerini eleyecek filitre sistemlerinin, müteahhitlik faaliyetlerini düzenleyen yapısal sistemlerin olmamasından kaynaklı sıkıntıların ve ülkelerinde yeterli inşaat malzemelerin üretilmeyerek dışarıdan ithal edilmesi, bürokratik gümrük sorunları gibi bir kısım sorunların bu sıcak ve samimi davette çözülmesi gereken önemli sorunlar olduğu işlerin sağlıklı yürütülmesi açısından ayrıca gözlenmiş ve taraflarına bir rapor halinde sunulmuştur.

 

-TÜRK MÜTEAHHİTLERİNE FIRSAT VERİLDİĞİNDE, DİNAMİK İNŞAAT SEKTÖRÜ BU İŞİ LAYIKIYLA YAPACAK GÜÇTEDİR-

 

Ayrıca bu kadar büyük inşaat hamlelerinin ancak İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) ve Özbekistan devletinin oluşturacağı ortak bir koordinasyon yapısı içerisinde daha çok kazan kazan sisteminin kurulmasıyla birlikte daha sağlıklı işleyeceğini başta İnşaat Bakan Yardımcısı ve diğer yetkililere de arz edilmiştir.

 

Bu şekilde Güçlü ve Büyük Özbekistan’ı inşa etme süreci herkesin kazanabileceği; hiç kimsenin mağdur olmayacağı sağlıklı bir şekilde yürütülecektir. Büyük yeni inşaat hamleleriyle birlikte oluşacak inşaat sanayisi, diğer istihdam alanları ve 250 alt sektörü harekete geçirmesi, Özbekistan ekonomisi ve sanayisini de şaha kaldıracaktır. Türkiye’de son 5 yıldır 1 milyona yakın çürük yapı stokunun kentsel dönüşüm kapsamında dönüştürmüş yine son 5 yılda 6 milyona yakın konut yapmış, dinamik bir inşaat sektörü olarak bu işi layıkıyla yapacak güç ve tecrübe birikimindedir.

 

Kamuoyuna saygıyla sunulur.

 

24.07.2018

İletişim : Mustafa Kemal Mah. Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya/Ankara 0312 285 88 67 - 0312 285 53 29 im-kon@hotmail.com