Mustafa Kemal Mahallesi Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya / Ankara      0 312 285 88 67 - 0 312 285 53 29      im-kon@hotmail.com                                        14 NİSAN'DAKİ ATO SEÇİMLERİYLE İLGİLİ İMKON'UN TANITIM VİDEOSU

 

İÇERDE SIKIŞAN MÜTEAHHİTLİK PİYASASI YURTDIŞINA ÇIKIŞ YOLLARI ARIYOR

İmkon

-AŞIRI YÜKSELEN DEMİR FİYATLARI MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜNÜ YURTDIŞINA ÇIKMAYA ZORLUYOR

 

-ÖZBEKİSTAN’DAKİ İNŞAAT SEKTÖRÜ TÜRK MÜTEAHHİTLERİNE GELECEK VAADEDİYOR

 

İMKON Başkanı Sayın Tahir Tellioğlu, Özbekistan Devlet Yönetimindeki değişiklik ile birlikte değişen Özbekistan yeni Ankara Büyükelçisi Sayın Alisher Agzamhadjaev ile İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) işbirliği çerçevesinde dost ve kardeş ülke Özbekistan ve Türkiye arasında uzun zamandır kopuk olan ilişkileri daha yakın işbirliğine ve ticari ortaklığa dönüştürme gayretleri içerisinde çalıştıklarını ifade etti.

 

İMKON Başkanı Sayın Tahir Tellioğlu, özellikle son 2 yıldır ülkemiz inşaat sektöründeki durgunluk ve müteahhitlik sektörüne giriş çerçevesinin olmamasından kaynaklı; önüne gelenin müteahhit olmasından, çok sayıda konut plansız ve hesapsız bir şekilde üretilmiştir.

 

Ülkemizde sıkışan inşaat sektöründeki iç piyasayı rahatlatmak amacıyla; Ankara’da 5 bine yakın; ülkemizde ise 100 bine yakın üyemiz olan müteahhit meslektaşımızın; yurtdışına iş yapmalarını sağlamak ve ülkemiz ekonomisine döviz kazandırmak için meslektaşlarımızın uluslararası iş sahalarına en sağlıklı şekilde taşımanın yollarını İMKON olarak oluşturmaya çalışmaktayız.

 

Bu anlamda ülkemizde ciddi birikimi olan müteahhitlik sektörünü yurtdışına taşımak maksatlı; başta Afrika olmak üzere, Orta Asya ve Özbekistan’da ciddi çalışmalarımız ve yakın temaslarımız oluşmuştur.   İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, özellikle Özbekistan Ankara Büyükelçimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde, Özbekistan’da başta müteahhitlik sektörü ve inşaat malzemeleri üretiminde işbirliği içerisinde çalışma kararı aldıklarını ifade etti.

 

Anlaştığımız çerçeveler neticesinde 4 Nisan 2018 tarihinde Özbekistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Mubin Mirzaev, Taşkent Valisi O.Rustamov, Taşkent Belediye başkanı N. Husanov, Buhara, Semerkant, Hamerzah gibi 12 vali ve belediye başkanları Konfederasyonumuzda (İMKON) misafir edilerek, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunularak, yakın işbirliğini geliştirmeye yönelik icracı Özbekistan Heyetiyle çok verimli bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

 

Oluşturulan karşılıklı teknik heyetlerin, yapmış olduğu, detaylı çalışmaların Sayın Cumhurbaşkanımızın 29 Nisan’da Özbekistan’a yaptığı ziyaretindeki olumlu görüşmelere sağladığı katkılarla, Orta Asya’nın ortasında 35 milyona yakın dinamik nüfusuyla gelecek vaat eden Özbekistan’ın gelecekte ciddi bir ticari pazar olacağını görüyoruz.

 

6 ay önce göreve başlayan yeni Büyükelçimiz Sayın Alisher Agzamhadjaev samimi, pozitif yaklaşımlarının bu işbirliğine güç kattığını ve kısa zamanda sonuç vereceğine inandığımızı; ifade eder, bizler de İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) olarak; Türk ve Özbek kardeşliğimizi, ticaretimizi, azimle çalışarak, daha çok güçlendireceğiz. Saygılarımızla.

 

NOT: Özellikle Özbekistan’ın başkenti Taşkent’teki 700 bine yakın konutun 300 bine yakınını çürük, eski ve tek katlı olmasından kaynaklı ve yine Taşkent’e yakın dönüşüm bölgesinde 230 hektar yerde yeni kurulacak olan sıfır kent olan Muratşah kentinden kaynaklı ve yine Özbekistan, Hamerzah, Buhara gibi birçok kentinde ihtiyacı olan konut adedi yaklaşık 1.5 milyon civarındadır. Yine buna paralel olarak ciddi bir otel ihtiyacı da mevcuttur. Bütün bu yatırımlar, ortalama ilk, orta ve uzun vadede 5-15-30 milyar dolar civarında bir inşaat yatırımı anlamına gelmektedir. Bu da irili ufaklı ve büyük çapta yaklaşık 3000’e yakın inşaat firmasına iş fırsatı doğuracağı anlamına gelmektedir.

 

Saygıyla kamuoyuna duyurulur.      

 

14.05.2018

 

İletişim : Mustafa Kemal Mah. Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya/Ankara 0312 285 88 67 - 0312 285 53 29 im-kon@hotmail.com