Mustafa Kemal Mahallesi Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya / Ankara      0 312 285 88 67 - 0 312 285 53 29      im-kon@hotmail.com                                        14 NİSAN'DAKİ ATO SEÇİMLERİYLE İLGİLİ İMKON'UN TANITIM VİDEOSU

 

İMKON'DAN "İMAR YÖNETMELİĞİ UZATILSIN" ÇAĞRISI

İmkon

MÜTEAHHİTLERDEN "İMAR YÖNETMELİĞİ UZATILSIN" ÇAĞRISI

 

Yeni Tip İmar Yönetmeliği'nin 30 Haziran'da yürürlüğe gireceğini belirten İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "30 Haziran aktif sezona denk geliyor, uygulanması sıkıntı yaratır" diyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na "31 Aralık'a kadar uzatılsın" çağrısında bulundu.

 

Yeni Tip İmar Yönetmeliği'nin 30 Haziran tarihinin kendileri için sıkıntı oluşturacağını belirten müteahhitler, sürenin yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyor. 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girmesi beklenen daha sonra dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından 2016 sonuna ertelenen yönetmeliğe bir erteleme de Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den gelmiş, yönetmelik 30 Haziran 2017'ye ertelenmişti. Tarihin kendileri için sıkıntı yaratacağını belirten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na çağrımıza, bunun 31 Aralık 2017'ye kadar ertelenmesini istiyoruz" dedi. Tellioğlu şöyle devam etti:

 

AKTİF SEZONA DENK GELİYOR

 

"30 Haziran sezonunun faal olduğu, inşaat sektöründe çalışma hayatının aktif olduğu bir sezona denk geliyor. Anadolu'nun muhtelif yerlerinden de çok sayıda telefon alıyoruz. Sektör temsilcileri projeler için "Yetiştiremeceğiz, yarım kalacak" diyorlar. Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na çağrımız bunun 31 Aralık 2017'ye kadar ertelenmesini istiyoruz. Sebebi ise; sezon itibariyle inşaat sektörünün en hareketli olduğu dönemler. Çok keskin dönem. Bu kanunun uygulanması sıkıntı yaratır. Her ile özel imar kanunu çalışmasının yetişmesi de mümkün değil. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Şehircilik Kurultayı'nda şura üyesiydi. Orada da dile getirildi.

 

ÇÖZÜM MÜTEAHHİTLİK KANUNU'NDA 

 

Kentsel dönüşüm ve diğer inşaat ve imar ile ilgili kanununlarla çalışmaların bütünleşmesi gerekiyor. Sektörümüz yapı denetim, kentsel dönüşüm kanunu, belediyeler açısında da ciddi bir entegrasyonun olup devreye girmesini ve yeni yıl sonuna kadar uzamasını istiyor. Yönetmelik 30 Haziran'da girerse sıkıntı olacak." 

İletişim : Mustafa Kemal Mah. Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya/Ankara 0312 285 88 67 - 0312 285 53 29 im-kon@hotmail.com