Mustafa Kemal Mahallesi Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya / Ankara      0 312 285 88 67 - 0 312 285 53 29      im-kon@hotmail.com                                        14 NİSAN'DAKİ ATO SEÇİMLERİYLE İLGİLİ İMKON'UN TANITIM VİDEOSU

 

İNŞAAT SEKTÖRÜNE PARLAK BİR GELECEK İÇİN İŞBİRLİĞİ...

İmkon

İNŞAAT SEKTÖRÜNE PARLAK BİR GELECEK İÇİN İŞBİRLİĞİ


İnşaat sektörünün geleceğinin daha güvenli oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla İMKON ve MÜSİAD Ankara arasında işbirliği protokolü imzalandı.

 

Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) sözleşmelerinin hukuki gereği olan inşaat sektöründeki çalışanların eğitilmesi ve belgelendirilmesi noktasında İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) ile Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

 

SIRA İŞVERENLERDE

 

Toplantıda konuşan İMKON Başkanı Tellioğlu, "Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması konusunda Hükümet 248 milyon liralık bütçe ayırdı. Devlet üzerine düşeni yaptı. Şimdi sıra işverenlerde" dedi. Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan çalışanların 26 Mayıs 2016 tarihi itibarıyla çalışma hayatlarının yasaklanacak olmasının yanında işverenlerin de sorumlu tutulacağını hatırlatan Tellioğlu, "İşverenler, çalıştırdıpı her belgesiz işçi başına 500 TL para cezası vermek zorunda kalacak ve sektör dışın çıkartılacak. Ağır iş kollarından sayılan inşaat sektörünün, meslek kollarının 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu kanununa eklenen 6645 sayılı kanun ve İLO Sözleşmeleri hukuku gereği inşaatlarda belgesiz çalışma hayatı yasaklanacak" şeklinde konuştu.

 

BELGE ALMAK İÇİN SON GÜNÜ BEKLEMEYİN

 

Tellioğlu, inşaat sektörü işveren ve çalışanlarına, mağdur olmamalı için belge alma işlemlerini son güne bırakmamaları için de çağrıda bulundu. MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal ise; ara eleman olarak ve mesleki yeterlilik açısından belgesiz çalışanların Türkiye'nin en büyük sıkıntılarından biri olduğunu işarert ederek, "Çok sayıda kazanın olduğu inşaat sektöründe İMKON olarak böyle bir işe aracı olmanız memnuniyet verici olduğu gibi bizim de MÜSİAD Ankara Şubesi olarak böyle bir protokolü imzalamamız üyelerimiz açısından çok önemli" dedi.

İletişim : Mustafa Kemal Mah. Barış Sitesi 2104. Sk. No:1 Çankaya/Ankara 0312 285 88 67 - 0312 285 53 29 im-kon@hotmail.com